Peugeot Expert
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 279 691 km | ||||||
| Body type | Van, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 130 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF3VFAHHWHZ037258 | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Power windows
- Reading lights
- Central locking: with remote
Interior
- Floor mats: rubber
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 130 kW |
| City fuel cons.: | 6.4 l/100 km |
| Highway: | 5.7 l/100 km |
| Average: | 6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 159 g/km |
| Maximum speed: | 170 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Van |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5309 mm |
| Width: | 1920 mm |
| Height: | 1940 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1977 kg |
| Technical max. mass: | 2955 kg |
| Load bearing capacity: | 978 kg |
| Weight of road train: | 4600 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3275 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Kaubaruumi põranda materjal. SÕIDUK ON UUENA OSTETUD EESTIST.Tehniline kontroll:
Parem esimene rattalaager läbi. Hooldusaeg käes. Tagastange katki. Tagauksed mõlkis, kriibitud. Esiukse alumised nurgad roostes. Karbi esinurgad roostes, vigastatud.
Sõiduk PEUGEOT EXPERT (429MRJ) on osalenud kindlustusjuhtumis.
Motor vehicle tax
Annual tax: 55 €
Registration fee: 452 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Peugeot Expert
2018, 210 000 km
12 990 €
153 €/month
Opel Insignia
2017, 174 000 km
11 300 €
133 €/month
Ford Mondeo
2015, 221 470 km
11 490 €
136 €/month
Škoda Superb
2016, 240 791 km
11 500 €
136 €/month
Kia Optima
2018, 276 000 km
11 900 €
140 €/month
Renault Espace
2016, 204 877 km
11 900 €
141 €/month