BMW 218
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2020 · Germany | ||||||
| Mileage | 89 800 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 103 kW B38A15A | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2028 | ||||||
Equipment
Tires and Rims
- Winter tires: studded tires
- Includes summer tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| City fuel cons.: | 7.2 l/100 km |
| Highway: | 5.1 l/100 km |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 156 g/km |
| Maximum speed: | 205 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4568 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1612 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1637 kg |
| Technical max. mass: | 2180 kg |
| Load bearing capacity: | 543 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 735 kg |
| Wheelbase: | 2780 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
GRAN TOURER 7 istmed
.-Aastamaks (226€) makstud. Auto on poleeritud ja salongi on tehtud keemiline puhastus..-Mugav kaugjuhtimise rakendus telefoni kaudu auto juhtimiseks.
.-Väga ökonoomne ja mugav auto, kõik lisad töötavad ilusti.
.-Viimane täielik hooldus tehtud 86 256km peale 02.2026a.
.- Auto pole olnud üheski avariis ja ükski detail pole ülevärvitud. Sõiduk BMW 218I GRAN TOURER (286PXH) on liiklusregistris registreeritud ja ei ole osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 227 €
Registration fee: 761 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.