Volkswagen Golf
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 158 820 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
Interior
- Floor mats
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Half leather upholstery
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Speakers
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
Other
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 147 g/km |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4567 mm |
| Width: | 1799 mm |
| Height: | 1446 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1395 kg |
| Technical max. mass: | 1930 kg |
| Load bearing capacity: | 535 kg |
Additional information
Sõiduk VOLKSWAGEN GOLF (248TNR) on liiklusregistris registreeritud ja ei ole osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis.Reistreerimistasu 521,70€
Vahetatud on pidurikattad ja- klotsid, uus aku, hammasrihm vahetatud, viimane hooldus veebruar 2026a.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
SEAT Leon
2018, 156 000 km
10 900 €
128 €/month
Renault Captur
2018, 114 690 km
10 990 €
126 €/month
Renault Kadjar
2018, 97 000 km
11 500 €
132 €/month
Volkswagen Passat
2017, 183 600 km
11 500 €
136 €/month
Toyota Avensis
2017, 198 560 km
11 900 €
141 €/month
Renault Captur
2020, 127 000 km
11 900 €
136 €/month