Audi SQ8 quattro
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2020 · Germany | ||||||
| Mileage | 74 429 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (diesel/electric) | ||||||
| Engine | 4.0, 320 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZF17LD023481 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Change Assist
- Night Vision Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Air suspension
- Adjustable suspension
- Noise-reducing glass
- Electrically heated windshield
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column: height, electric
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear-axle steering
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Cup holders: front, rear
- Headliner: dark
- Nahkpolster
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Amplifier
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Sports suspension
- Sports exhaust
- HD Matrix LED esituled
- Bang & Olufsen Premium Sound System with 3D sound
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 4.0 l |
| Cubic capacity: | 3956 cm³ |
| Power: | 320 kW |
| CO₂ emission: | 236 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4986 mm |
| Width: | 1995 mm |
| Height: | 1633 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2440 kg |
| Technical max. mass: | 3100 kg |
| Load bearing capacity: | 660 kg |
| Weight of road train: | 6600 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2996 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
B&O, HD Matrix, Nelikpööramine
Hinnale lisandub omanikuvahetus 99 eurot ja registreerimistasuAutole teostatud tehniline kontroll ning müügieelne ettevalmistus.
Sõiduki avariilisus on kontrollitud, küsi lisa müüjalt või vaata LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll
Motor vehicle tax
Annual tax: 803 €
Registration fee: 3133 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.