Mercedes-Benz GLC 300 e 4MATIC Coupe
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 140 288 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Plug-in hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 155 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | W1N2533531F990710 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows
- Rain sensor
- Central locking: with remote
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front
- Nahkpolster
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Plug-in hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1991 cm³ |
| Power: | 155 kW |
| CO₂ emission: | 49 g/km |
| Maximum speed: | 230 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4751 mm |
| Width: | 1929 mm |
| Height: | 1630 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2112 kg |
| Technical max. mass: | 2610 kg |
| Load bearing capacity: | 498 kg |
| Weight of road train: | 4710 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2873 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hinnale lisandub omanikuvahetus 99 eurotAutole teostatud tehniline kontroll ning müügieelne ettevalmistus.
Sõiduki avariilisus on kontrollitud, küsi lisa müüjalt või vaata LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll
Motor vehicle tax
Annual tax: 214 €
Registration fee: 738 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.