Nissan Qashqai
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2008 · Estonia | ||||||
| Mileage | 290 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 84 kW HR16 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SJNFAAJ10U1276680 | ||||||
| Reg. nr. | 565MLN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Child lock
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Rearview mirror
- Adjustable steering column
- Seat heaters
- Comfort seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Central locking: with remote
Interior
- Floor mats
- Trunk mat
- Cup holders
Multimedia
- Stereo
- CD player
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Turn signals
Tires and Rims
- Spare wheel
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 84 kW |
| City fuel cons.: | 8.4 l/100 km |
| Highway: | 5.7 l/100 km |
| Average: | 6.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 159 g/km |
| Maximum speed: | 175 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Orange |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4315 mm |
| Width: | 1783 mm |
| Height: | 1606 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1372 kg |
| Technical max. mass: | 1830 kg |
| Load bearing capacity: | 458 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 685 kg |
| Wheelbase: | 2630 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Nissan Qashqai 1.6 84kW
Autot on hoitud ja hooldatud. Värskelt teostatud suurem hooldus, mille käigus vahetati piduriklotsid, kettad, kõik filtrid ning õlid. Aastamaks ja registreerimismaks on makstud. Omanikuvahetus 55.- EUR!All on uueväärsed ja vähe kasutatud suverehvid.
Huviline helistab!
Motor vehicle tax
Annual tax: 75 €
Registration fee: 325 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.