BMW X1
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2019 · Sweden | ||||||
| Mileage | 103 760 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW B47C20B | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBAJJ1107K3H51412 | ||||||
| Reg. nr. | 088NJY | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Front Cross Traffic Alert
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- USB: usb-c
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column
- Steering wheel: leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Sport package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front
- Gear shift knob
- Dashboard
- Center console
- Headliner: light
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay: wireless
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: usb port
- Speakers
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 5.41 l/100 km |
| Highway: | 4.55 l/100 km |
| Average: | 4.86 l/100 km |
| CO₂ emission: | 157 g/km |
| Maximum speed: | 219 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4439 mm |
| Width: | 1821 mm |
| Height: | 1598 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1720 kg |
| Technical max. mass: | 2205 kg |
| Load bearing capacity: | 485 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2670 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
BMW X1 2.0D xDrive
Heas korras, esineb mõningaid kasutusjälgi. Väga ökonoomne ja ülihead tuled. Avariivaba
Motor vehicle tax
Annual tax: 223 €
Registration fee: 703 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
BMW X1
2017, 155 600 km
20 900 €
247 €/month
BMW X1
2018, 83 940 km
26 725 €
306 €/month
Peugeot Partner
2021, 77 250 km
19 850 €
213 €/month
Volkswagen Tiguan
2017, 123 800 km
19 900 €
228 €/month
Ssangyong REXTON
2019, 86 219 km
19 990 €
229 €/month
Renault Koleos
2019, 119 000 km
20 000 €
228 €/month