Toyota Avensis
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2015 · Estonia | ||||||
| Mileage | 147 654 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 108 kW 2ZR | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SB1EG76L20E112219 | ||||||
| Reg. nr. | 126BPK | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Roof rails
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, aux input
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 108 kW |
| City fuel cons.: | 8.1 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 6.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 140 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4820 mm |
| Width: | 1810 mm |
| Height: | 1480 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1500 kg |
| Technical max. mass: | 2000 kg |
| Load bearing capacity: | 500 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2700 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 135 €
Registration fee: 479 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota Avensis
2016, 145 000 km
10 200 €
116 €/month
Toyota Avensis
2018, 150 000 km
13 500 €
154 €/month
Toyota Avensis
2017, 134 776 km
13 599 €
156 €/month
Opel Astra
2017, 97 000 km
9200 €
105 €/month
Renault Megane
2017, 172 000 km
9400 €
111 €/month
Ford Focus
2017, 85 000 km
9800 €
112 €/month