Kia Picanto
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2008 | ||||||
| Mileage | 110 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.1, 48 kW G4HG | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | KNEBA24338T619352 | ||||||
| Reg. nr. | 678BBN | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system: front
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Height-adjustable seats
- Foldable rear seat backrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
Multimedia
- Stereo: original
- CD player
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel
- Winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.1 l |
| Cubic capacity: | 1086 cm³ |
| Power: | 48 kW |
| City fuel cons.: | 7.1 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 5.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 137 g/km |
| Maximum speed: | 145 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Orange |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 3550 mm |
| Width: | 1595 mm |
| Height: | 1480 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1023 kg |
| Technical max. mass: | 1350 kg |
| Load bearing capacity: | 327 kg |
| Max braked trailer weight: | 400 kg |
| Wheelbase: | 2370 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Kia. Automaat.
Roostet pole. Väga heas korras.Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 65 €
Registration fee: 261 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!