Ford Fiesta
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2016 | ||||||
| Mileage | 102 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 74 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0DXXGAKDGD19167 | ||||||
| Vehicle inspection | 07.09.2026 | ||||||
Equipment
- Contact Roope Kivinen for more information about the car, tel. 0505988154
- Service history
- Viimeisin huolto: 5/25, 94tkm
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Block heater and interior fan
- ESP - Electronic Stability Program includes traction control and emergency brake assist
- Cruise control
- Optimal gear shift indicator
- Front seats - Comfort-shaped
- Front seats - Front passenger seat manually adjustable in 2 directions
- Front seats - Driver's seat manually adjustable in 4 directions
- Etuistuimet - Lämmitettävät, 2-portainen lämpötilan säätö
- Etuistuimet - Pääntuet - Korkeussäädettävät
- Seats - ISOFIX mounting for child seats
- Rear seats - 60/40 split-folding backrest
- Trip computer
- Ford ECO mode - (driver information system)
- Rear window wiper - with washer
- Windshield wipers - Automatic with rain sensor (incl. automatically dimming rearview mirror)
- Airbags - Driver and front passenger, Front passenger airbag deactivation, Driver's knee airbag, Front side airbags, Side curtain airbags
- ABS - Anti-lock brakes with electronic brakeforce distribution (EBD)
- Hill start assist
- Windows - Electrically operated at the front, driver's window one-touch up/down
- Steering wheel - Leather-trimmed
- Steering wheel distance adjustment - up/down, forward/backward
- Ford Easy Fuel - Capless refueling system
- IPS - Safety system (Intelligent Protection System)
- Center console - Includes storage compartment, center armrest, two cup holders
- Storage pockets - On the back of the front seats
- Audio - Radio/CD, 2-rivinen monitoiminäyttö keskikonsolissa, kaukosäätöpainikkeet ohjauspyörässä, MP3-yhteensopiva, USB-pistoke keskikonsolissa, 6 kaiutinta (4 etu- ja 2 takakaiutinta)
- Seat upholstery - Fabric
- Leather-wrapped gear selector
- Door handles - Inside - Chrome finish
- Vaihteenvalitsin - Nahkaverhoiltu nuppi
- Headlights - Automatic headlight control
- Headlights - Halogen headlights
- Emergency brake lights - Brake lights flash automatically in emergency braking situations
- LED daytime running lights
- Follow-Me-Home Lights
- Front fog lights
- Etusäleikköä (ylempi) - Kromireunuksella
- Rear spoiler - Small
- Cool & Sound Pack: Automaatti-ilmastointi EATC, Audio 11: Radio/CD, Ford SYNC, Handsfree Bluetooth englanninkielisellä ääniohjauksella, Ford-hätäaputoiminto, 3,5" monitoiminäyttö, USB ja Aux-in-pistokkeet, kaukosäädin ohjauspyörässä, 6 kaiutinta (4-etu ja 2-takakaiutinta)
- Easy Driver Pack 1: Parkkitutka, anturit takana, sähkötoimisesti taittuvat ovipeilit
- Heated windshield
- Ulkopeilit - Lämmitettävät, korinväriset kotelot, lähestymisvalot ja integroidut suuntavilkut
- Central locking - Remote-controlled
- MyKey - ohjelmoitava avain
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 998 cm³ |
| Power: | 74 kW |
| City fuel cons.: | 5.3 l/100 km |
| Highway: | 3.7 l/100 km |
| Average: | 4.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 99 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 11.2 s |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 3969 mm |
| Width: | 1722 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1130 kg |
| Technical max. mass: | 1555 kg |
| Max braked trailer weight: | 900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 565 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 55 €
Registration fee: 309 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.