Tesla Model 3 Tesla Model 3 Long Range AWD
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2019 · Germany | ||||||
| Mileage | 129 205 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Electric | ||||||
| Engine | 153 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | 5YJ3E7EB3KF465846 | ||||||
| Reg. nr. | 502JSR | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 153 kW |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4694 mm |
| Width: | 1850 mm |
| Height: | 1443 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1931 kg |
| Technical max. mass: | 2305 kg |
| Load bearing capacity: | 374 kg |
| Weight of road train: | 3305 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2875 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
UUS PAKKUMINE!Eestis arvel, ülevaatus kuni 11.2026
Toodud riigist: Saksamaa
Sõiduki asukoht: Tallinn, Eesti
Vahetuse võimalus: Võimalus anda vana sõiduk sissemaksuks (kuni 80% reaalsest turuväärtusest)
– Sõiduk registeeritud Eestis, registrinumber 502JSR. Registreerimistasu on tasutud, aastamaks 50 eurot.
– WLTP sõiduulatus kuni 560 km, reaalne sõiduulatus kuni 455 km
– Passis võimsus 153 kW, tegelik maksimaalne võimsus 366 kW. Kiirendus 0-100 4.6 sekundit.
– Aku ja mootori garantii 8 (09/2027) aastat või 192000km.
– Kesklinnas tasuta parkimine ja võimalus kasutada bussiradu.
– Mobile24 OÜ on kõikide Eesti pankade ametlik partner (pole vaja hindamisakti).
– Võimalus läbi mobiilirakenduse autot soojendada või jahutada, uksi ja luuke avada, näha asukohta, vaadata kaamerapilti jms.
– Avalik laadimine: Type-2 laadimine kuni 11kw, CCS2 kiirlaadimine kuni 250 kW ideaaltingimustel (kiirlaadijas võimalik 10-80% laadida 22 minutiga)
– Tehnilised andmed – https://ev-database.org/car/1138/Tesla-Model-3-Long-Range-AWD
– Sõiduk meie poolt Eestisse toodud 11/2023.
– Sõiduk TESLA MODEL 3 (502JSR) on liiklusregistris registreeritud ja ei ole osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis.
– Aku SOH mõõdetud 22.04.2006 – akujääk 87%.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 150 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Tesla Model 3
2019, 111 200 km
21 900 €
259 €/month
Tesla Model 3
2019, 157 814 km
22 900 €
271 €/month
Tesla Model 3
2019, 99 928 km
25 650 €
302 €/month
Tesla Model 3
2019, 77 500 km
25 700 €
302 €/month
Tesla Model S
2018, 170 000 km
23 000 €
271 €/month
Volvo XC40
2021, 171 777 km
23 299 €
260 €/month