BMW 430 d xDrive
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2021 · Germany | ||||||
| Mileage | 109 185 km Service Book |
||||||
| Body type | Coupe, 2 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (diesel/electric) | ||||||
| Engine | 3.0, 210 kW B57D30B | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBA41AS040CH03486 | ||||||
| Reg. nr. | 075PBG | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Front Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
Comfort
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders: side-mounted
- Headliner: light, textile
- Nahkpolster: brown
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original, usb port
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- Voice control
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 210 kW |
| CO₂ emission: | 144 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 4768 mm |
| Width: | 1852 mm |
| Height: | 1390 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1915 kg |
| Technical max. mass: | 2285 kg |
| Load bearing capacity: | 370 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2851 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Värske hooldus, Reg.tasu makstud
- Sõiduk on puhas ja heas tehnilises korras- Kõik hooldused on teostatud ametlikes BMW teenindustes
- Võimas 3.0D xDrive 210kW mootor, mis on üsna äkiline ja samas ökonoomne
- Hea lisavarustustase - Driving Assistant Professional, Parking Assistant Plus, Comfort Access võtmeta avamine (automaatne uste avamine ja sulgemine autole lähenedes ja eemaldudes), elektrilised mäluga sportistmed koos istmesoojenduste ja nimmetoega, Hi-Fi helisüsteem, DAB raadio, BMW Live Cockpit Professional, haagisekonks, Shadow Line välispakett
- Driving Assistant Professional - adaptiivne püsikiirusehoidja, sõiduraja hoidmine, roolimissekkumine, Stop&Go ummikufunktsioon, kokkupõrkehoiatus, pimenurga jälgimine, ristuva liikluse hoiatus, juhi väsimuse tuvastussüsteem
- Parking Assistant Plus - ees ja taga parkimisandurid, tagurduskaamera, automaatne parkimine (auto roolib ise parkimiskohale), sageli ka 360° kaameravaade / Surround View
manööverdamisabi kitsastes kohtades
- Võimalus osta 1-3 aastat lisagarantiid
Registreerimistasu 948 € ja auto aastamaks 245 € on tasutud ja sisalduvad hinnas!
Palume huvi korral ette helistada, asume Akadeemia tee 33, Tallinn
EST, ENG +372 5276666
Если вы заинтересованы, пожалуйста, позвоните заранее, мы находимся по адресу Akadeemia tee 33, Tallinn
RUS +372 53574654
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 245 €
Registration fee: 834 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.