Mercedes-Benz 220
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2014 · Norway | ||||||
| Mileage | 516 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.1, 125 kW 651924 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WDD2122021B077671 | ||||||
| Reg. nr. | 898TMC | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- Integrated child seat
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: rubber
- Cup holders
- Headliner: dark
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Stereo
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.1 l |
| Cubic capacity: | 2143 cm³ |
| Power: | 125 kW |
| City fuel cons.: | 6.4 l/100 km |
| Highway: | 4.8 l/100 km |
| Average: | 5.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 133 g/km |
| Maximum speed: | 216 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4906 mm |
| Width: | 1854 mm |
| Height: | 1494 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1845 kg |
| Technical max. mass: | 2440 kg |
| Load bearing capacity: | 595 kg |
| Max braked trailer weight: | 2100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2874 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Vahetad kett ja pihustid. Tehnika normaalses korras. Kere on defektidMotor vehicle tax
Annual tax: 185 €
Registration fee: 553 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.