Subaru Outback Touring
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2024 · Estonia | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.5, 124 kW FB25 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JF1BT9LL3PG048226 | ||||||
| Reg. nr. | 293LFS | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet: 2 tk
- USB: 3 tk, usb-c
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: front, rear
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: three-way, with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Under-seat drawers
- Trunk mat: rubber
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay: wireless
- Navigation system: with map, over-the-air updateable
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Amplifier
- Speakers: 11 tk
- Subwoofer: 1
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Other
- Trailer hitch: detachable
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2498 cm³ |
| Power: | 124 kW |
| CO₂ emission: | 193 g/km |
| Maximum speed: | 193 km/h |
Body and seats
| Color: | Green |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4870 mm |
| Width: | 1875 mm |
| Height: | 1675 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1751 kg |
| Technical max. mass: | 2200 kg |
| Load bearing capacity: | 449 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2745 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 380 €
Registration fee: 2104 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Subaru Outback
2024, 60 926 km
31 900 €
342 €/month
Subaru Outback
2024, 26 000 km
38 900 €
443 €/month
Volkswagen Arteon
2022, 86 537 km
33 650 €
361 €/month
Volkswagen Arteon
2023, 121 940 km
33 900 €
364 €/month
Škoda Kodiaq
2023, 96 582 km
33 900 €
364 €/month
SEAT Tarraco
2023, 43 870 km
34 900 €
374 €/month