Scania R
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2011 · Norway | ||||||
| Body type | Sadul, 2 doors, 2 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 12.7, 353 kW DC1307 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | YS2R6X20002068385 | ||||||
| Reg. nr. | 423MPL | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 12.7 l |
| Cubic capacity: | 12740 cm³ |
| Power: | 353 kW |
| Maximum speed: | 90 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sadul |
| Seats: | 2 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 6700 mm |
| Width: | 2550 mm |
| Height: | 4000 mm |
| Vehicle category: | N3 |
| Vehicle type: | Truck |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 9655 kg |
| Technical max. mass: | 27000 kg |
| Load bearing capacity: | 16345 kg |
| Max braked trailer weight: | 58525 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Number of axles: | 3 |
Additional information
Müüa kalluri komplekt. Komplekt on heas korras ja igapäevaselt töösVehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point