Audi A4
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2002 · Germany | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.9, 96 kW AWX | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ8E82A201964 | ||||||
| Reg. nr. | 855TFV | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: knee airbags, front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming
- Cruise control
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front, rear
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Ski bag
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: rubber, textile
- Handbrake lever
- Headliner: light
- Lighting package
Multimedia
- GSM antenna
- Trip computer
- Stereo: usb port, aux input
- Amplifier
- Speakers
- CD player
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Headlight leveling system
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Spare wheel: full-size
- Winter tires: studded tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.9 l |
| Cubic capacity: | 1896 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 4.5 l/100 km |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 67 l |
| CO₂ emission: | 151 g/km |
| Maximum speed: | 208 km/h |
| Emission standard: | Euro 3 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4654 mm |
| Width: | 1766 mm |
| Height: | 1453 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1525 kg |
| Technical max. mass: | 2000 kg |
| Load bearing capacity: | 475 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2658 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müün korralik töökindel Audi 1.9TDI.
Korralik auto. Uus sidur, genekas, esi sild, koik pidurid korrastatud.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 245 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!