Dodge Charger
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2015 · United States | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol+LPG | ||||||
| Engine | 5.7, 276 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | 2C3CDXCT4EH344003 | ||||||
| Reg. nr. | 30NLR | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Remote start: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, side-mounted, rear
- Textile upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with voice control
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, memory card slot, aux input
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- CD player
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol+LPG |
| Cubic capacity: | 5.7 l |
| Cubic capacity: | 5654 cm³ |
| Power: | 276 kW |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5080 mm |
| Width: | 1890 mm |
| Height: | 1480 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2116 kg |
| Technical max. mass: | 2405 kg |
| Load bearing capacity: | 289 kg |
| Wheelbase: | 3050 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Korralik ameerika muskelauto
Sõidukile tehtud täielik mootori kapitaalremont ja alles paigaldatud uus gaasiseade koos garantiiga.Kõik töötab nii nagu peab. Auto ei ole olnud avariiline!
Autole teostatud täielik hooldus peale mida minimaalselt sõitnud.
Esmane registreerimine: 15.04.2015
Gaasikulu 100km peale maanteesõidul ainult 10 eur!
Registreerimistasu on juba makstud ja liikluskindlustus ainult 16 eur kuus!
Motor vehicle tax
Annual tax: 429 €
Registration fee: 1494 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.