Kia Sportage
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2012 · Estonia | ||||||
| Mileage | 178 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 120 kW G4KD | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | U5YPC811DCL163454 | ||||||
| Reg. nr. | 946MHH | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Seller: Виктор
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 120 kW |
| City fuel cons.: | 10.6 l/100 km |
| Highway: | 6.8 l/100 km |
| Average: | 8.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 195 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4440 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1645 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1544 kg |
| Technical max. mass: | 2030 kg |
| Load bearing capacity: | 486 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2640 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Продам KIA SPORTAGE 2012 год
Продам KIA SPORTAGE2.0 полноприводная авто 2012 года, в идеальном состоянии сел и поехал. Пробег указан на фото, техосмотр до августа 2026 года.Коробка автомат, бензин полноприводная.Сиденья с подогревом передние и задние ,салон кожаный,АБС.Дно авто обработано антикоррозийным материалом, ржавчин нет!!
По всем вопросам обращайтесь в ЛС!
Цена договорная!
Продажав в связи с переездом !
Motor vehicle tax
Annual tax: 162 €
Registration fee: 663 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.