Škoda Kodiaq Selection
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2024 · Estonia | ||||||
| Mileage | 24 697 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 142 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | 01.11.2029, kuni 100 000 km | ||||||
| VIN | TMBLN7PS9RT014361 | ||||||
| Reg. nr. | 294PFY | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Rear lights: led
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Includes winter tires
Other
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 142 kW |
| CO₂ emission: | 165 g/km |
| Maximum speed: | 220 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4758 mm |
| Width: | 1864 mm |
| Height: | 1668 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1856 kg |
| Technical max. mass: | 2388 kg |
| Load bearing capacity: | 532 kg |
| Weight of road train: | 4688 kg |
| Max braked trailer weight: | 2300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2789 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
6 Kuud tasuta kasko
6 Kuud tasuta kasko;Tehasegarantii 11.2029 või 100000 km
Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 357 €
Registration fee: 2013 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Kodiaq
2024, 30 328 km
38 900 €
418 €/month
Škoda Kodiaq
2024, 70 600 km
40 900 €
440 €/month
Škoda Kodiaq
2024, 40 000 km
42 590 €
489 €/month
Škoda Kodiaq
2024, 35 000 km
45 000 €
480 €/month
Škoda Kodiaq
2025, 13 500 km
49 900 €
559 €/month
Mercedes-Benz GLB 220
2023, 25 200 km
39 900 €
458 €/month