Citroën Jumpy VAN BlueHDi
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 90 177 km Service Book |
||||||
| Body type | Van, 3 doors, 6 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 106 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF7VFEHS7MZ113005 | ||||||
| Reg. nr. | 814GFG | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Traction Control System
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Virtual cockpit
- Front armrest
- Power windows
- Central locking: with remote
Interior
- Floor mats: rubber
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Stereo: original
- Speakers
Lights
- Fog lights
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Summer tires
- Includes winter tires
Other
- Trailer hitch
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 106 kW |
| CO₂ emission: | 199 g/km |
| Maximum speed: | 170 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Van |
| Seats: | 6 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 5309 mm |
| Width: | 1920 mm |
| Height: | 1940 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2034 kg |
| Technical max. mass: | 3100 kg |
| Load bearing capacity: | 1066 kg |
| Weight of road train: | 4900 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3275 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
6 Kuud tasuta kasko
6 Kuud tasuta kaskoAvariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee on antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumites. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 523 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.