Kia cee'd / Ceed
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 181 268 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.4, 103 kW G4LD | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | U5YH5814GKL025452 | ||||||
| Reg. nr. | 107TNR | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front, rear
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders
- Gear shift knob
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1353 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| City fuel cons.: | 6.6 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 144 g/km |
| Maximum speed: | 205 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4600 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1465 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1478 kg |
| Technical max. mass: | 1880 kg |
| Load bearing capacity: | 402 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2650 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Keyless, Nahksisu, Istme vent, konks
Tehtud töödest, olemas arved:Läbisõidul 168 300km
-Õlivahetus
Läbisõidul 151 614km
- vahetatud 4x pidurikettad ja 4x piduriklotsid
- Õlivahetus
Olemas Esinduse hooldusraamat kuni 135 284km.
Rohkem pilte sõidukist:
https://autosnap.wfolio.pro/disk/2026-05-05-kia_107tnr-0l89l8?fbclid=IwY2xjawRoELJleHRuA2FlbQIxMABicmlkETBCT0dxdDI2VGg0cXJwblZkc3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MgABHkOPTR44GXAa_n7diMewu_rdrCdo2V6pK4n17U03pTXC7ddPAZXwghLjEqFx_aem_vJcPuYn9dDnPK_TKZCCHQg
-Sõiduk asub Puiestee 128, Tartu linn. Olete oodatud autoga tutvuma ja proovisõidule!
-Sissemaksuks sobib teie odavam või kalllim sõiduk, auto hindame kiiresti ja tehing juba samal päeval!
Motor vehicle tax
Annual tax: 118 €
Registration fee: 458 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Kia cee'd / Ceed
2019, 212 750 km
10 899 €
122 €/month
Kia cee'd / Ceed
2019, 91 364 km
12 900 €
139 €/month
Renault Kadjar
2018, 97 000 km
11 500 €
132 €/month
Volkswagen Passat
2017, 183 600 km
11 500 €
136 €/month
Toyota Avensis
2017, 198 560 km
11 900 €
141 €/month
Volkswagen Golf
2019, 158 820 km
11 900 €
141 €/month