Renault Scenic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2024 | ||||||
| Mileage | 21 000 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Electric | ||||||
| Engine | 125 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1RCB00073450927 | ||||||
| Vehicle inspection | 22.08.2028 | ||||||
Equipment
- Factory warranty valid
- 2x keys
- Parcel shelf
- Complete service book from authorized dealer
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Mode 3 (connector Type 2 - Type 2)
- Smart key card with walk-away function
- Rear seat backrest foldable 40/20/40
- Power windows in the rear
- Power windows in the front
- Electric Tailgate
- Electric parking brake
- Rear parking sensor
- Front parking sensor
- Wireless phone charging pad
- Rearview camera
- OpenR dashboard with 12.3" instrument display
- Adaptive cruise control
- Heat pump
- Heated steering wheel
- Seat heating on front seats
- ISOFIX mounts on rear side seats and front passenger seat
- CCS fast charging
- Automatic dual-zone climate control
- Automatic headlight and high beam switching system
- Adaptive Vision headlight system (LED)
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 125 kW |
| Acceleration 0-100 km/h: | 8.6 s |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4470 mm |
| Width: | 1864 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1822 kg |
| Technical max. mass: | 2340 kg |
| Max braked trailer weight: | 1100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 150 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.