Volvo S90
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2017 | ||||||
| Mileage | 132 000 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 173 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1PS68BCH1002629 | ||||||
| Vehicle inspection | 11.05.2027 | ||||||
Equipment
- Available Auto Bassadone Warranty 24 months/40,000 km €890
- Automatic Gearbox Geartronic 8-Speed
- Volvo On Call
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Stability Control System ESC
- Automatic Climate Control ECC
- USB connector
- Interior air quality system AQS
- Bluetooth
- Adaptive cruise control with queue and driving assist function
- Front seat heaters
- Navigation
- 2x keys
- Complete service book from authorized dealer
- Rear parking sensor (529)
- Pysäk.apu visual. 360°, vaatii Blis ja himm.ulkopei. (139)
- Pysäköintiavustin puoliautomaattinen + etututka (870)
- Rear Parking Camera (790)
- Two sets of tires
- Sunroof, electrically operated (30)
- Sähköt. etumat.istuin (vaatii sähköt kulj. istuimen) (10)
- Electric Driver's Seat with Memory (47)
- Heated front seats
- Front Seats Electric Height and Lumbar Adjustment
- Isofix Mounts on Rear Side Seats
- Collision Warning with Full Auto Brake
- Bluetooth system
- Automatically Dimming Rearview Mirror (168)
- Blis system with cross traffic alert (603)
- WHIPS protection system
- Side airbags and IC safety curtains
- Traffic sign information
- Lane departure warning and driver alert function
- Active lane keeping aid
- Electric Tailgate
- Digital instrument cluster 12.3"
- HUD, mittariston heijastusnäyttö tuulilasiin (117)
- Sensus Audio Premium Sound by B&W (553) sis. subwoofer
- LED automatic high beams (on/off)
- LED headlights and "Thor's hammer" LED daytime running lights
- Fuel-operated heater with timer (273)
- Keyless drive system
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 173 kW |
| City fuel cons.: | 5.7 l/100 km |
| Highway: | 4.3 l/100 km |
| Average: | 4.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 127 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 7 s |
| Maximum speed: | 240 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4963 mm |
| Width: | 1879 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1810 kg |
| Technical max. mass: | 2360 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 221 €
Registration fee: 604 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.