Triumph SPEED TRIPLE 1050 RS
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 17 000 km | ||||||
| Body type | Classical motorcycle, Naked, 2 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.1, 110 kW TRIUMPH-5 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | SMTTPN275CK949980 | ||||||
| Reg. nr. | CI60 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- Adjustable suspension
- USB: 1 tk
- Keyless start
- Cruise control
- Virtual cockpit
Lights
- Daytime running lights: led
Other
- Sports suspension
- Sports exhaust
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.1 l |
| Cubic capacity: | 1050 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| Average: | 5.1 l/100 km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Classical motorcycle |
| Seats: | 2 tk |
| Length: | 2075 mm |
| Width: | 780 mm |
| Height: | 1070 mm |
| Vehicle category: | L3e |
| Vehicle type: | Mototechnics |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 208 kg |
| Technical max. mass: | 407 kg |
| Load bearing capacity: | 199 kg |
| Wheelbase: | 1445 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Vägaheas korras, nagu uus.Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.