Škoda 120
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 1979 · Estonia | ||||||
| Mileage | 53 202 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 38 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | 2025514 | ||||||
Equipment
Interior
- Velour upholstery
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1174 cm³ |
| Power: | 38 kW |
Body and seats
| Color: | Yellow |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4200 mm |
| Width: | 1600 mm |
| Height: | 1370 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 875 kg |
| Technical max. mass: | 1275 kg |
| Load bearing capacity: | 400 kg |
| Max braked trailer weight: | 600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 400 kg |
| Number of axles: | 2 |
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.