Kia cee'd / Ceed Sportswagon LX Plus
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 104 412 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 118 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | U5YH4815GNL116324 | ||||||
| Vehicle inspection | 29.02.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1482 cm³ |
| Power: | 118 kW |
| CO₂ emission: | 136 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4605 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1460 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1464 kg |
| Technical max. mass: | 1880 kg |
| Load bearing capacity: | 416 kg |
| Weight of road train: | 2880 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2650 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hinnale lisandub omanikuvahetus 99 eurot ja registreerimistasu.Värske hooldus!
Autole teostatud tehniline kontroll ning müügieelne ettevalmistus.
Sõiduki avariilisus on kontrollitud, küsi lisa müüjalt või vaata LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll
Motor vehicle tax
Annual tax: 107 €
Registration fee: 584 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Kia cee'd / Ceed
2020, 115 980 km
13 999 €
151 €/month
Kia cee'd / Ceed
2020, 127 357 km
14 990 €
172 €/month
Kia cee'd / Ceed
2021, 81 244 km
16 990 €
183 €/month
Opel Crossland
2021, 85 818 km
13 990 €
150 €/month
Peugeot 3008
2020, 101 000 km
14 000 €
160 €/month
Nissan Qashqai
2020, 104 391 km
14 800 €
159 €/month