Volkswagen Crafter
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 259 859 km | ||||||
| Body type | Van, 4 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 103 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WV1ZZZSYZL9040831 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional
- Front armrest
- Power windows
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
Lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Summer tires
- Includes winter tires
Other
- Trailer hitch
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| CO₂ emission: | 249 g/km |
| Maximum speed: | 160 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Van |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5986 mm |
| Width: | 2040 mm |
| Height: | 2355 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2264 kg |
| Technical max. mass: | 3500 kg |
| Load bearing capacity: | 1236 kg |
| Weight of road train: | 6000 kg |
| Max braked trailer weight: | 3000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3640 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Kaubaruumi põranda materjal. Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.Motor vehicle tax
Annual tax: 174 €
Registration fee: 1038 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Citroën Jumper
2021, 238 706 km
14 500 €
162 €/month
Renault Master
2021, 173 672 km
15 400 €
172 €/month
Fiat Ducato
2019, 130 109 km
15 500 €
167 €/month
Fiat Ducato
2021, 143 180 km
15 748 €
169 €/month
Renault Trafic
2019, 214 000 km
15 790 €
176 €/month
Ford Transit
2020, 160 000 km
17 333 €
205 €/month