Renault Kadjar
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2021 | ||||||
| Mileage | 56 000 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.3, 103 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1RFE00767142136 | ||||||
| Vehicle inspection | 06.09.2027 | ||||||
Equipment
- Contact Sakari Sahlberg for more information about the car, tel. 0406701244
- Complete service book from authorized dealer
- Latest service: 7/25, 47,000 km
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Block heater and interior fan
- Navigation
- Front and rear parking sensors
- Rearview camera
- ESC stability control system
- Automatic dual-zone climate control
- Cruise control and speed limiter
- ECO driving mode
- Trip computer
- Electric front window lifters
- Front passenger airbag with deactivation
- Driver's front airbag
- Driver and front passenger side airbags
- Curtain airbags front and rear
- ABS brakes, emergency brake assist
- Hill start assist
- Electric parking brake
- Electric rear window lifters
- ISOFIX child seat mounting system on rear side seats
- R-Link 2 multimedia system
- Fog lights
- Tire pressure monitoring system
- Electrically adjustable and heated exterior mirrors
- Smart key card
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1332 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| Average: | 6.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 140 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 9.5 s |
| Maximum speed: | 200 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4449 mm |
| Width: | 1836 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1416 kg |
| Technical max. mass: | 1920 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 705 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 217 €
Registration fee: 988 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Kadjar
2022, 235 273 km
12 599 €
141 €/month
Renault Kadjar
2020, 198 881 km
13 399 €
159 €/month
Renault Kadjar
2020, 108 093 km
15 399 €
166 €/month
Renault Kadjar
2021, 59 758 km
15 990 €
172 €/month
Renault Kadjar
2021, 69 000 km
16 900 €
194 €/month
Renault Kadjar
2021, 74 017 km
16 990 €
195 €/month