Peugeot Boxer
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2023 | ||||||
| Mileage | 89 000 km | ||||||
| Body type | 4 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.2, 88 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | RVA-858 | ||||||
| Vehicle inspection | 10.03.2027 | ||||||
Equipment
- Available Auto Bassadone Warranty 24 months/40,000 km €890
- VAT deductible
- 2x keys
- Service book
- Two sets of tires
- Webasto/Eber with timer
- USB connector
- Bluetooth
- Rear double doors
- Wall and floor paneling
- ESP, adaptive including ASR traction control + hill start assist
- Fixed tow bar
- Leather-wrapped steering wheel
- Manual air conditioning
- Driver's seat armrest, height adjustment, and lumbar support
- 1+2 Seats
- Trip computer
- Driver's airbag
- Electric window lifts in front doors
- Cruise control with speed limiter
- LED daytime running lights
- Right Sliding Door, Solid
- Rear Double Doors, Solid
- Webasto auxiliary heater with timer
- Remote central locking
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2179 cm³ |
| Power: | 88 kW |
| Average: | 10.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 227 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5542 mm |
| Width: | 2050 mm |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1990 kg |
| Technical max. mass: | 3500 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysSeller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Peugeot Boxer
2022, 121 696 km
20 900 €
225 €/month
Peugeot Boxer
2023, 59 000 km
23 900 €
257 €/month
Citroën Jumper
2021, 129 746 km
19 900 €
214 €/month
Toyota Proace
2022, 49 501 km
19 990 €
215 €/month
Volkswagen Crafter
2023, 85 874 km
20 956 €
225 €/month
Citroën Jumper
2021, 126 617 km
21 300 €
229 €/month