Subaru Outback AWD Limited
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 95 043 km | ||||||
| Body type | Wagon, Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.5, 124 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JF1BT9LL3MG006437 | ||||||
| Reg. nr. | 142FPB | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats
- Trunk mat
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2498 cm³ |
| Power: | 124 kW |
| City fuel cons.: | 9.1 l/100 km |
| Highway: | 6.5 l/100 km |
| Average: | 7.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 193 g/km |
| Maximum speed: | 193 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4870 mm |
| Width: | 1875 mm |
| Height: | 1675 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1724 kg |
| Technical max. mass: | 2200 kg |
| Load bearing capacity: | 476 kg |
| Weight of road train: | 4200 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2745 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Teostatud tehniline kontrollTeostatud on sõiduki võimalike varasemate liikluskahjude kontroll LKF andmebaasis.
Lisainfo saamiseks pöördu müüja poole või vaata täpsemalt LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 380 €
Registration fee: 1609 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Subaru Outback
2021, 144 494 km
22 490 €
242 €/month
Subaru Outback
2021, 175 000 km
22 500 €
267 €/month
Škoda Superb
2021, 57 105 km
24 900 €
286 €/month
Škoda Kodiaq
2020, 89 000 km
25 000 €
267 €/month
Volkswagen Golf
2021, 120 960 km
25 161 €
289 €/month
Volkswagen Tiguan
2022, 86 430 km
25 400 €
273 €/month