Volvo XC90 AWD 4C H&K ULTIMATE BRIGHT XENIUM INTELLI SAFE PRO
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2024 · Germany | ||||||
| Mileage | 26 000 km | ||||||
| Body type | Urban SUV, SUV, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (diesel/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 173 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1LFK2V8R1198053 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Air suspension
- Adjustable suspension
- Panoramic roof
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Wireless phone charging
- Steering wheel: heated
- Electrically adjustable seats: with memory
- Seat heaters
- Power windows
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Auxiliary cabin heater
- Winter package
Interior
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Stereo
Lights
- Low beam headlights: led
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- "MUDELIAASTA 2024"
- AWD NELIKVEDU B5
- 7-KOHTA
- ULTIMATE BRIGHT VARUSTUSTASE
- INTELLISAFE PRO PACK
- WINTER PACK PRO
- XENIUM PACK
- PREMIUM SOUND by HARMAN&KARDON
- 4C ÕHKVEDRU
- ELEKTRILINE VEOKONKS
- ELEKTRILINE PANORAAM KATUSELUUK
- 360K PARKIMISKAAMERA
- TEHASE WEBASTO EELSOOJENDUS
- APPLE CARPLAY
- ANDROID AUTO
- INSCRIPTION NAHATATUD ARMATUUR + UKSED
- KÄIGUKANGINUPP KRISTALL ORREFORS
- KEYLESS ENTRY&GO
- THOR's LED ESITULED
- ROOLISOOJENDUS
- INTELLISAFE PRO PACK
- ACC - ADAPTIIVNE PÜSIKIIRUSHOIDIK(STOP&GO)
- PILOT ASSIST - STOP&GO AKTIIVNE UMMIKUASSISTENT
- LANE KEEPING AID (LKA) - AKTIIVNE SÕIDURAJA ABISÜSTEEM KOOS KORRIGEERIVA ROOLIGA
- DISTANCE WARNING - VAHEKAUGUSE HOIATUS
- TRAFFIC SIGN INFORMATION WITH ACTIVE SPEED LIMITER
- BLIS - PIMEALA INFOSÜSTEEM
- LANE CHANGE MERGE AID (LCMA) - REAVAHETUS ABISÜSTEEM
- CROSS TRAFFIC ALERT (CTA) - RISTUVA LIIKLUSE HOIATUS TAGURPIDI PARKIMISALAST VÄLJASÕITES
- REAR IMPACT COLLISION WARNING - TAGAOSA AVARIIHOIATUS
- WINTER PACK PRO
- WEBASTO
- 4X ISTMESOOJENDUSED
- ROOLISOOJENDUS
- VOLVO ON CALL
- 12,3” GRAAFILINE EKRAAN JUHILE
- GOOGLE NAVIGATSIOONISÜSTEEM
- COMFORT ELEKTRILINE TAGALUUK
- INTEGREERITUD LASTEISTE
- SALONGIVALGUSTUS AMBIENT HIGH
- EUEST GARANTII 2 AASTAT* (tingimused www.euest.ee/garantii)
- VOLVO SELEKT
- VOLVO SPETSIALIST - WWW.EUEST.E
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 173 kW |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Urban SUV |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4953 mm |
| Width: | 1958 mm |
| Height: | 1743 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2298 kg |
| Technical max. mass: | 2840 kg |
| Load bearing capacity: | 542 kg |
| Weight of road train: | 5540 kg |
| Max braked trailer weight: | 2700 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2984 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
LÄBISÕIDUPIIRANGUTA GARANTII 2 AASTAT* (tingimused www.euest.ee/garantii)Lisatasu eest on võimalik soetada Euest PRO 2-aastane tehasegarantiiga võrdväärne garantii +1490€ euest.ee/garantii
VOLVO SPETSIALIST juba 15a - WWW.EUEST.EE Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 534 €
Registration fee: 2411 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.