Volvo XC40 R-Design T4
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2019 · Germany | ||||||
| Mileage | 73 493 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | YV1XZACVCL2174239 | ||||||
| Reg. nr. | 715MRJ | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Half leather upholstery
Multimedia
- Navigation system
- Trip computer
- Stereo: harman/kardon w
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Passenger/cargo compartment partition net
- Juhiiste mäludega
- Sõiduki kerel esineb värvikahjustusi
- Sõiduk on toodud Saksamaalt 02.2023.a
- LKF-i andmetel on sõiduk osalenud kindlustusjuhtumites
- kergmetallveljed (19" originaal)
- turvapatjade arv (6)
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| CO₂ emission: | 184 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4425 mm |
| Width: | 1873 mm |
| Height: | 1632 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1874 kg |
| Technical max. mass: | 2220 kg |
| Load bearing capacity: | 346 kg |
| Weight of road train: | 4220 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2702 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 307 €
Registration fee: 1148 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota RAV4
2018, 83 857 km
19 400 €
224 €/month
Subaru Outback
2019, 102 000 km
19 900 €
227 €/month
Subaru Outback
2021, 49 628 km
20 000 €
228 €/month
MINI Countryman
2018, 97 400 km
21 490 €
248 €/month
Audi Q5
2017, 109 000 km
21 900 €
252 €/month
SEAT Tarraco
2019, 107 793 km
21 900 €
252 €/month