Toyota Avensis Linea Sol
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2008 · Estonia | ||||||
| Mileage | 271 285 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 108 kW 1AZ | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SB1EJ56L50E106078 | ||||||
| Reg. nr. | 750BNC | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Seller: Andres
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Roof rails
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders
- Handbrake lever
- Dashboard
- Textile upholstery
Multimedia
- Speakers
- CD player
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch
- Passenger/cargo compartment partition net
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 108 kW |
| City fuel cons.: | 10.7 l/100 km |
| Highway: | 6.6 l/100 km |
| Average: | 8.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 193 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4715 mm |
| Width: | 1760 mm |
| Height: | 1525 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1440 kg |
| Technical max. mass: | 1895 kg |
| Load bearing capacity: | 455 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2700 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Ühe omaniku käes olnud hea Toyota
Müüa vastupidav, madalate kuludega ja väga heas sõidukorras Toyota Avensis Linea Sol. Tegemist on Eestist Toyota esindusest (Elke auto) ostetud autoga ning algusest saati olnud ühe inimese käes – esmalt ettevõtte omandis ja seejärel erakasutuses. Autot hooldatud hästi, õli vahetatud sagedamini kui hooldusvälp.
Motor vehicle tax
Annual tax: 91 €
Registration fee: 436 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!