Jeep Grand Cherokee Limited
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2010 · Italy | ||||||
| Mileage | 358 888 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 160 kW 642.980 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | 1J4RC5GM8AY100879 | ||||||
| Reg. nr. | 187JZN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2987 cm³ |
| Power: | 160 kW |
| City fuel cons.: | 12.6 l/100 km |
| Highway: | 8.4 l/100 km |
| Average: | 10 l/100 km |
| CO₂ emission: | 263 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4750 mm |
| Width: | 1870 mm |
| Height: | 1740 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2260 kg |
| Technical max. mass: | 2750 kg |
| Load bearing capacity: | 490 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2780 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Jeep Grand Cherokee 3.0 160kw 2010a
Eestis arvel, ülevaatus kuni 07.2027Toodud riigist: Itaalia
Sõiduki asukoht: Rapla, Eesti
Registreerimismaks on makstud.
Heas korras maastur, äsja läbinud ülevaatuse. Mootor ja käigukast on korras, õli ei võta, ei suitse. Nelikvedu ja aeglusti töötavad korrektselt, kere on kõva, põhi, raam, karbid täielikult korras. All 20” originaal Jeep valuveljed. Limited varustus. Android makk. Viimane mootoriõli vahetus tehtud 7000km tagasi. Istu sisse ja sõida. Kaks võtit.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 155 €
Registration fee: 1034 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.