Mercedes-Benz E 220
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2017 · Germany | ||||||
| Mileage | 279 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 143 kW 654920 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WDD2132041A223745 | ||||||
| Reg. nr. | 203KBH | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: knee airbags, front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Brakes
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
Comfort
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting: selectable color
- Reading lights: selectable color
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: textile
- Trunk mat: textile
- Dashboard
- Center console
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch: detachable
- Cargo cover: automatic
- Luggage net in cargo area
- Passenger/cargo compartment partition net
- Cargo securing hooks
- Loeb ise kiirusepiiranguid ja vastavalt sellele muudab kiirust
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1950 cm³ |
| Power: | 143 kW |
| City fuel cons.: | 4.5 l/100 km |
| Highway: | 3.9 l/100 km |
| Average: | 4.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 109 g/km |
| Maximum speed: | 235 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5000 mm |
| Width: | 1907 mm |
| Height: | 1494 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1855 kg |
| Technical max. mass: | 2450 kg |
| Load bearing capacity: | 595 kg |
| Max braked trailer weight: | 2100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2939 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Ilus-puhas-terve, sõidab hästi, hooldus tehtud!Motor vehicle tax
Annual tax: 201 €
Registration fee: 575 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mercedes-Benz E 220
2018, 340 300 km
15 999 €
189 €/month
Mercedes-Benz E 220
2018, 197 900 km
19 900 €
236 €/month
Mercedes-Benz E 220
2019, 239 907 km
20 099 €
226 €/month
Mercedes-Benz E 220
2017, 114 000 km
24 000 €
256 €/month
Mercedes-AMG E 220
2019, 175 000 km
29 000 €
345 €/month
Mercedes-Benz 220
2016, 285 000 km
17 500 €
206 €/month