Audi A5
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2011 · Germany | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 176 kW CCWA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ8T6BA057507 | ||||||
| Reg. nr. | 806TMR | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Brakes
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest: adjustable, with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: dark
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- Hands-free system
- Stereo: original
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
- Auxiliary lights
Other
- Peidetud LED-bar esivõres, chipitud, väga ergas ja hea minekuga auto.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2967 cm³ |
| Power: | 176 kW |
| City fuel cons.: | 8.3 l/100 km |
| Highway: | 5.7 l/100 km |
| Average: | 6.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 174 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4711 mm |
| Width: | 1854 mm |
| Height: | 1381 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1795 kg |
| Technical max. mass: | 2250 kg |
| Load bearing capacity: | 455 kg |
| Max braked trailer weight: | 1900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2817 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 125 €
Registration fee: 494 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.