Citroën C3 Aircross
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 88 103 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 81 kW HN05 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF72RHNPXK4265662 | ||||||
| Reg. nr. | 717MSJ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: 6 tk, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet: 1 tk
- USB: 1 tk
- Climate control: 1 zone
- Exterior mirrors
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: rear, 360
- Parking sensors: front, rear, 360
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: 2 tk
- Door window sunshades
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, side-mounted, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever
- Dashboard
- Center console
- Headliner: light, textile
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Speakers
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Spare wheel: full-size
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Roof rack
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 81 kW |
| City fuel cons.: | 6.6 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 5.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 158 g/km |
| Maximum speed: | 183 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4155 mm |
| Width: | 1765 mm |
| Height: | 1605 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1333 kg |
| Technical max. mass: | 1815 kg |
| Load bearing capacity: | 482 kg |
| Max braked trailer weight: | 840 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2604 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 157 €
Registration fee: 635 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Citroën C3 Aircross
2019, 108 000 km
9900 €
114 €/month
Citroën C3 Aircross
2019, 57 000 km
11 600 €
134 €/month
Citroën C3
2019, 53 000 km
10 200 €
118 €/month
Hyundai i30
2017, 112 000 km
10 500 €
121 €/month
Citroën C3
2021, 81 000 km
10 900 €
126 €/month
Peugeot 308
2017, 48 000 km
10 900 €
126 €/month