Opel Grandland Design&Tech Plug-In
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2024 · Estonia | ||||||
| Mileage | 23 017 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Plug-in hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.6, 133 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 05/2029 | ||||||
| VIN | W0VZ4DGZ1P6028345 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Reading lights
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Plug-in hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 133 kW |
| CO₂ emission: | 28 g/km |
| Maximum speed: | 225 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4477 mm |
| Width: | 1856 mm |
| Height: | 1630 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1858 kg |
| Technical max. mass: | 2310 kg |
| Load bearing capacity: | 452 kg |
| Weight of road train: | 3540 kg |
| Max braked trailer weight: | 1250 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2675 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
GARANTII 5A LS PIIRANGUTA
Garantii 5a ilma läbisõidupiiranguta.
Motor vehicle tax
Annual tax: 94 €
Registration fee: 542 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Opel Grandland
2023, 16 373 km
26 990 €
291 €/month
Opel Grandland
2024, 18 198 km
29 900 €
322 €/month
Citroën C5 Aircross
2023, 31 000 km
26 500 €
305 €/month
Lynk&Co 01
2022, 34 000 km
26 900 €
290 €/month
Opel Astra
2024, 32 674 km
27 900 €
301 €/month
Peugeot 408
2023, 27 000 km
28 000 €
299 €/month