Volvo V90 D4 Momentum
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2017 · Germany | ||||||
| Mileage | 260 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW D4204T14 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1PWA8BDJ1042392 | ||||||
| Reg. nr. | 539LJV | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
Comfort
- Panoramic roof: openable
- 12V power outlet
- USB
- Sunroof: glass, electric
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door window sunshades
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Headliner: light, textile
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original, usb port, memory card slot
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch: electric
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 5.2 l/100 km |
| Highway: | 4.1 l/100 km |
| Average: | 4.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 119 g/km |
| Maximum speed: | 225 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4936 mm |
| Width: | 1890 mm |
| Height: | 1442 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1879 kg |
| Technical max. mass: | 2310 kg |
| Load bearing capacity: | 431 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2941 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
ACC, Carplay, panoraamkatus
- Sõiduk on puhas ja tehniliselt korras- Viimane korraline hooldus on tehtud 07/2025 läbisõidul 247 000 km
- Hammasrihma komplekt koos rihmarattaga vahetatud 05.2024 läbisõidul 229 400 km
- Käigukastiõli vahetatud 07.2025 läbisõidul 247 660 km
- Märkimist väärt info: Apple Carplay/Android Auto, parkimisandurid ees/taga, kokkupõrke vältimise abi, pimenurga hoiatus, liiklusmärkide tuvastus, adaptiivne püsikiirusehoidja, panoraamkatus
- Mootorsõiduki registreerimistasu 607€ lisandub hinnale, aastamaks 187€ on tasutud ja sisaldub hinnas.
- Võimalus osta 1-3 aastat garantiid
Palume huvi korral ette helistada, asume Akadeemia tee 33, Tallinn
EST, ENG +372 5276666
Если вы заинтересованы, пожалуйста, позвоните заранее, мы находимся по адресу Akadeemia tee 33, Tallinn
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 187 €
Registration fee: 607 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.