Nissan Patrol
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2001 · Germany | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 116 kW NISSAN-ZD30 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JN1TESY61U0013877 | ||||||
| Reg. nr. | 159THP | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
Comfort
- Steering wheel
Interior
- Textile upholstery
Lights
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Spare wheel: full-size
Other
- Vints
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2953 cm³ |
| Power: | 116 kW |
| Maximum speed: | 160 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5010 mm |
| Width: | 1930 mm |
| Height: | 1855 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2465 kg |
| Technical max. mass: | 3080 kg |
| Load bearing capacity: | 615 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2970 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Kaasa saab 2 raami mis kinnituvad kärukonksu külge millega saab kas üht või siis kaht mootorratast kaasas vedada.Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 593 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.