Kia Sorento
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2006 · Germany | ||||||
| Mileage | 322 222 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.5, 103 kW D4CB | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | KNEJC521555486011 | ||||||
| Reg. nr. | 264BRB | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Immobiliser
- Alarm system
Comfort
- 12V power outlet: 4 tk
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Adjustable steering column: height
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Under-seat drawers
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Nahkpolster: gray
Multimedia
- Stereo: usb port
- CD player
Tires and Rims
- Spare wheel: full-size
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Passenger/cargo compartment partition net
- Alates Eestis registreerimisest auto oli ühe omaniku käes. Hästi hoitud, aegsasti tehtud hooldused.
- Läbisõidul 321000 autol vahetatud mootori kettide komplekt, uus õli pump, õli ja jahutusvedeliku vahetus, uus kliima radiaator.
- Käigukast ja aeglusti, nelivedu töötavad korrektselt.
- Suverehvid väga korraliku mustriga, sõidetud 1 suvi.
- Talverehvid eraldri velgedel, muster korralik, naastud alles, korralikud.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2497 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| City fuel cons.: | 10 l/100 km |
| Highway: | 6.5 l/100 km |
| Average: | 7.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 205 g/km |
| Maximum speed: | 170 km/h |
| Emission standard: | Euro 3 |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4625 mm |
| Width: | 1884 mm |
| Height: | 1724 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2056 kg |
| Technical max. mass: | 2600 kg |
| Load bearing capacity: | 544 kg |
| Max braked trailer weight: | 2800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2710 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 121 €
Registration fee: 511 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!