Toyota Land Cruiser Offroad
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 21 885 km Service Book |
||||||
| Body type | SUV, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.8, 150 kW 1GD | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JTEBR3FJ10K226872 | ||||||
| Reg. nr. | 021BJM | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: knee airbags, front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- Adjustable suspension
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: 2 zones, air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Front armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: touchscreen
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Navigation system: with map, over-the-air updateable, with voice control
- Hands-free system
- DAB radio
- Stereo
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Side steps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.8 l |
| Cubic capacity: | 2755 cm³ |
| Power: | 150 kW |
| CO₂ emission: | 255 g/km |
| Maximum speed: | 175 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4840 mm |
| Width: | 1885 mm |
| Height: | 1845 mm |
| Vehicle category: | N1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2310 kg |
| Technical max. mass: | 2990 kg |
| Load bearing capacity: | 680 kg |
| Max braked trailer weight: | 3000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2790 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Offroad ümberehitus
- Ostetud uuena Eestist ja olnud 1 omanik- Kõik hooldused on teostatud Toyota ametlikes töökodades
- Ümberehituse maksumus koos varuosadega oli 18,500€ ning teostati kohe uuena
- Ümberehitus teostati - https://www.4x4cruiser.eu/et
- Sõiduk on küll väga maastikusõbralik ja täpselt selleks mõeldud, kuid kõvakattega teelt maha on autoga pööratud vaid ühel korral ning kasutatud pigem käru vedamiseks ning sihtotstarve on puudunud
- Metallist esistange (originaal alles), DV9 vints ees (9000lbs/4082kg), põhjakaitse, diferentsiaalilukud, õhuvõtuks snorkel, katuseraam, vedrustus vahetatud ning tehtud tõste, BFGoodrich R17 mudarehvid koos lisavelgedega, musta värvi R18 originaalveljed naastrehvidega kaasas, stange sees spot LED tuled ning LED ribatuli lisaks
- Auto on suurepärases korras
- Sõiduki hinnale lisandub registreerimistasu 4151€, sõiduki aastamaks 940€ on tasutud ja kuulub hinna sisse.
Palume huvi korral ette helistada, asume Akadeemia tee 33, Tallinn
EST, ENG +372 5276666
Если вы заинтересованы, пожалуйста, позвоните заранее, мы находимся по адресу Akadeemia tee 33, Tallinn
RUS +372 53574654
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 940 €
Registration fee: 4151 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota Land Cruiser
2017, 301 500 km
24 900 €
293 €/month
Toyota Land Cruiser
2016, 228 000 km
31 000 €
368 €/month
Toyota Land Cruiser
2016, 285 900 km
32 750 €
389 €/month
Toyota Land Cruiser
2016, 118 000 km
34 999 €
401 €/month
Toyota Land Cruiser
2017, 104 000 km
35 490 €
407 €/month
Toyota Land Cruiser
2020
37 900 €
449 €/month