Peugeot 5008
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2019 | ||||||
| Mileage | 140 000 km | ||||||
| Body type | Minivan, 4 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 96 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF3MRHNSRKL016493 | ||||||
| Vehicle inspection | 30.08.2027 | ||||||
Equipment
- For more detailed information about the car, contact Kim Lostedt at 0504129510
- Service history
- Latest service: 1/26, 138,000 km
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Tow hook
- ESP stability control + ASR traction control system
- Automatic climate control (2-zone)
- Cruise control + speed limiter
- 7-seater (two foldable and removable additional seats for the 3rd row)
- Heated windshield (bottom edge and left edge)
- Front parking sensor
- Rear parking sensor
- Block heater and interior fan
- Height adjustment for driver's seat
- Passenger seat height adjustment
- Trip computer
- Folding passenger seat
- Rain sensor
- Six airbags
- Electric parking brake
- Leather-wrapped steering wheel
- Bluetooth mobile phone readiness
- Mirror Screen function
- Active lane keeping assist
- Active blind spot assist
- Automatic emergency braking system with pedestrian detection and collision warning
- Driver drowsiness monitoring system
- Speed limit traffic sign recognition system
- 8" touchscreen
- Digital instrument cluster
- Radio+6 speakers
- Front fog lights
- LED daytime running lights
- Peugeot Full LED Technology headlights
- Static cornering lights
- Tinted rear windows
- Allure Comfort Pack Electrically adjustable driver's seat with two memory settings (WABD) and electric tailgate and keyless entry and start (MO02)
- Tire pressure monitoring
- Electrically folding exterior mirrors against the body
- Electrically adjustable and heated exterior mirrors
- Central locking with remote control
- Aluminum roof rails
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| Average: | 7.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 171 g/km |
| Maximum speed: | 188 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4641 mm |
| Width: | 1844 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1505 kg |
| Technical max. mass: | 2160 kg |
| Max braked trailer weight: | 950 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 357 €
Registration fee: 1444 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Peugeot 5008
2020, 143 490 km
14 899 €
161 €/month
Peugeot 3008
2019, 202 495 km
10 199 €
121 €/month
Peugeot 3008
2019, 129 338 km
11 699 €
126 €/month
Peugeot 3008
2019, 184 471 km
11 999 €
143 €/month
Peugeot 3008
2020, 101 000 km
14 000 €
160 €/month
Peugeot 3008
2019, 85 000 km
14 900 €
172 €/month