Kia pro cee'd / ProCeed GT
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 120 990 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 150 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 06.06.2026 | ||||||
| VIN | U5YH6G17GKL013267 | ||||||
| Reg. nr. | 930DCD | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1591 cm³ |
| Power: | 150 kW |
| CO₂ emission: | 163 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4605 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1422 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1540 kg |
| Technical max. mass: | 1900 kg |
| Load bearing capacity: | 360 kg |
| Weight of road train: | 3310 kg |
| Max braked trailer weight: | 1410 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2650 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
UUS PAKKUMINE!Eestis arvel, ülevaatus kuni 06.2027
Ostetud riigist: Eesti
Garantii kehtib kuni 06.06.2026
Sõiduki asukoht: Tallinn, Eesti
Vahetuse võimalus: Võimalus anda vana sõiduk sissemaksuks (kuni 80% reaalsest turuväärtusest)
Teostatud tehniline kontroll ja hooldus
– Rergistreerimistasu ja aastamaks on tasutud.
– Ostetud Eestis uuena ja hooldatud KIA esinduses
– Garantii kehtib kuni 06.06.2026, enne seda teostame täiendava tehnilise kontrolli ja ka hoolduse.
– Mobile24 OÜ on Transpordiameti poolt tunnustatud müüja
– Mobile24 OÜ on kõikide Eesti liisinguandjate ametlik partner ning võtab kasutusrendi korral tagasiostukohustuse
– Ostetud Eestis uuena ja hooldatud KIA esinduses
– Garantii kehtib kuni 06.06.2026, enne seda teostame täiendava tehnilise kontrolli ja ka hoolduse.
– Mobile24 OÜ on Transpordiameti poolt tunnustatud müüja
– Mobile24 OÜ on kõikide Eesti liisinguandjate ametlik partner ning võtab kasutusrendi korral tagasiostukohustuse
Motor vehicle tax
Annual tax: 171 €
Registration fee: 698 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Peugeot 3008
2020, 103 000 km
15 800 €
182 €/month
Hyundai Kona
2021, 102 000 km
15 900 €
183 €/month
Volkswagen Golf
2017, 70 294 km
15 900 €
183 €/month
Volkswagen Golf
2020, 81 000 km
15 900 €
170 €/month
Renault Captur
2020, 66 000 km
15 900 €
183 €/month
Citroën Berlingo
2020, 68 000 km
15 990 €
171 €/month