Renault Megane GrandCoupe ZEN TCe
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 103 084 km | ||||||
| Body type | Sedan, Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.3, 103 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1RFB00167595456 | ||||||
| Reg. nr. | 341LGR | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Bluetooth
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Wheel covers
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
Other
- ABC MOTORS GARANTII 3 KUUD/ 3000 KM
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1332 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 5.1 l/100 km |
| Average: | 5.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 134 g/km |
| Maximum speed: | 205 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4630 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Height: | 1434 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1402 kg |
| Technical max. mass: | 1829 kg |
| Load bearing capacity: | 427 kg |
| Weight of road train: | 3479 kg |
| Max braked trailer weight: | 1650 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 675 kg |
| Wheelbase: | 2711 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 101 €
Registration fee: 573 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Megane
2019, 229 361 km
8099 €
91 €/month
Renault Megane
2019, 260 000 km
8500 €
101 €/month
Renault Megane
2018, 210 294 km
8899 €
100 €/month
Renault Megane
2019, 204 169 km
9299 €
111 €/month
Renault Megane
2020, 177 498 km
9399 €
105 €/month
Renault Megane
2018, 199 522 km
9699 €
115 €/month