Volkswagen T-Cross
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2023 | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW DPC | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVGZZZC1ZPY041980 | ||||||
| Reg. nr. | 945HTN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- USB
- Cruise control: adaptive
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Seat heaters
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
Multimedia
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Navigation system
- WIFI
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: usb port
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 5.8 l/100 km |
| Highway: | 4.6 l/100 km |
| Average: | 5.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 135 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4114 mm |
| Width: | 1772 mm |
| Height: | 1572 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1369 kg |
| Technical max. mass: | 1790 kg |
| Load bearing capacity: | 421 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 660 kg |
| Wheelbase: | 2551 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Auto läbisõit 55000 km.Garantii kehtib kuni jaanuarini 2028 või kuni läbisõiduni 100 000 km
Motor vehicle tax
Annual tax: 104 €
Registration fee: 647 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen T-Cross
2022, 50 694 km
18 450 €
213 €/month
Volkswagen T-Cross
2022, 61 000 km
19 400 €
221 €/month
Volkswagen T-Cross
2022, 57 992 km
20 500 €
236 €/month
Volkswagen T-Cross
2023, 36 694 km
21 490 €
232 €/month
Škoda Karoq
2021, 209 494 km
17 699 €
199 €/month
Škoda Kamiq
2022, 75 500 km
17 700 €
191 €/month