Hyundai i20
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 98 161 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.4, 74 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | NLHB351CBJZ362805 | ||||||
| Reg. nr. | 207BVL | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Inspected vehicle
Põhjalik tehniline kontroll teostatud. Tulemusi vaata siit >>
- Garantii 6 kuud
- Kindel hooldusajalugu
- Odomeetri näit vastab tegelikule läbisõidule
- Autoabi 24/7
- Kaskokindlustus erihinnaga
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: 2
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: 4
- Sun visor mirrors
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Textile upholstery
Multimedia
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- CD player
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1368 cm³ |
| Power: | 74 kW |
| City fuel cons.: | 9 l/100 km |
| Highway: | 5.4 l/100 km |
| Average: | 6.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 157 g/km |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4065 mm |
| Width: | 1760 mm |
| Height: | 1529 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1237 kg |
| Technical max. mass: | 1640 kg |
| Load bearing capacity: | 403 kg |
| Weight of road train: | 2440 kg |
| Max braked trailer weight: | 800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2570 mm |
| Number of axles: | 2 |
Video
Additional information
Kindel valik! Garantii
- Eesti ajalugu- Hooldatud korrapäraselt margiesinduses
- Viimane hoooldus 07.2025 läbisõidul 88 438 km
- LED (päevatuled)
- Soojendusega rool
- Parkimisandurid (taga)
- Mõni kriim plastikul (pilt)
- Rooste alged parandatud (pilt)
Kindel valik! Garantii
Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 210 €
Registration fee: 805 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.