Volkswagen Golf Life
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2023 · Lithuania | ||||||
| Mileage | 77 185 km | ||||||
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.5, 96 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZCD2PW537167 | ||||||
| Reg. nr. | WVWZZZCD2PW537167 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats
- Nahkpolster: black
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels: 17"
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 96 kW |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4635 mm |
| Width: | 1789 mm |
| Height: | 1459 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1447 kg |
| Technical max. mass: | 1960 kg |
| Load bearing capacity: | 513 kg |
| Weight of road train: | 3360 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 700 kg |
| Wheelbase: | 2669 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müügihinnale lisandub registreerimistasu. Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 218 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Golf
2022, 195 479 km
16 469 €
185 €/month
Volkswagen Golf
2022, 147 900 km
16 899 €
182 €/month
Volkswagen Golf
2023, 177 129 km
16 900 €
190 €/month
Volkswagen Golf
2022, 105 758 km
19 544 €
211 €/month
Volkswagen Golf
2023, 132 181 km
19 595 €
211 €/month
Volkswagen Golf
2022, 138 636 km
20 364 €
220 €/month