Mercedes-Benz GLE 450 Off road package, AMG line
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2020 · Germany | ||||||
| Mileage | 165 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 3.0, 270 kW 256930 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | W1N1671591A176772 | ||||||
| Reg. nr. | 003FPB | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2028 | ||||||
Seller: Jürgen
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Front Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Safe Exit Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
Comfort
- Air suspension: front, rear
- Adjustable suspension
- Panoramic roof: openable, with power-operated roller blind
- Noise-reducing glass: front, on the sides
- 220V power outlet: rear
- 12V power outlet
- USB
- Sunroof: glass, electric
- Door soft-closing system
- Keyless entry and locking: from the app
- Tailgate with electric opening and closing: from the app, with foot gesture, with remote
- Parking heater (pre-heater): cabin, app-controlled, with remote
- Integrated garage/gate opener
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: front, rear, 360
- Parking sensors: front, rear, 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height, depth, electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front, rear
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Rear window sunshade: electric
- Door window sunshades: electric
- Door interior lighting: selectable color
- Reading lights: selectable color
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Dash camera
- Central locking
- Air ionizer
- Differential: automatic, limited-slip, front lock, rear lock, center lock, electronic
- Windshield washer fluid level indicator
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front, rear
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map, with voice control
- WIFI
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Speakers
- TV: front
- Voice control
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: electric
- Side steps
- Roof rack
- Rear spoiler
- Front spoiler
- Cargo cover
- Luggage net in cargo area
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Põhjalikum info lisavarustusest datacardil
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2999 cm³ |
| Power: | 270 kW |
| City fuel cons.: | 11.3 l/100 km |
| Highway: | 7.3 l/100 km |
| Average: | 8.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 233 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 5.6 s |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4954 mm |
| Width: | 2022 mm |
| Height: | 1832 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2525 kg |
| Technical max. mass: | 3180 kg |
| Load bearing capacity: | 655 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2995 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
GLE 450 4MATIC Off road package
Väga heas seisukorras ja rikkaliku lisavarustusega GLE 450 4MATIC Off road pakett AMG Line ühendab luksuse, jõudluse ja praktilisuse. Elegantne AMG välimus, must nahksisu koos puitviimistlusega ning Off-Road+ pakett loovad tõeliselt premium-klassi sõiduelamuse.✔ 7-kohaline – kolmas istmerida allaklapitav täiesti tasaseks põrandaks
✔ Eelsoojendus /-jahutus – mugav kliima igal aastaajal
✔ Kõik hooldused ja garantiitööd teostatud Veho Eestis ja kogu sõiduki ajalugu kättesaadav esindusest
✔ Sobib ideaalselt nii pereautoks kui ka esinduslikuks igapäevasõidukiks
Põhjalikum info lisavarustusest datacardil.
Hinnas sisaldub 2023. aastal ostetud originaal Mercedes-AMG 410L tumehall/must katuseboks koos katuseraamidega (uue hind 2800 €).
Toodud vähekasutatuna Saksamaa Mercedes-Benzi ametlikust esindusest Veho Eesti poolt 06/2021. Uuena auto hind 125 000 €..
Motor vehicle tax
Annual tax: 792 €
Registration fee: 2697 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.