Toyota Corolla Cross
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | 57 807 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 112 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | JTNABACB60J010457 | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1987 cm³ |
| Power: | 112 kW |
| CO₂ emission: | 115 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4460 mm |
| Width: | 1825 mm |
| Height: | 1620 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1521 kg |
| Technical max. mass: | 1970 kg |
| Load bearing capacity: | 449 kg |
| Weight of road train: | 2720 kg |
| Max braked trailer weight: | 750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2640 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 524 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota Corolla Cross
2022, 40 156 km
29 495 €
318 €/month
Toyota Corolla Cross
2025, 7 500 km
39 990 €
449 €/month
Toyota Corolla
2023, 35 000 km
26 290 €
284 €/month
Toyota Yaris Cross
2024, 30 736 km
26 490 €
286 €/month
Toyota Corolla
2025, 6 700 km
37 990 €
426 €/month
Toyota Corolla
2025, 9 000 km
39 500 €
443 €/month